Jak pozbyć się raz na zawsze bólu stawów i bóli kostno stawowych.

3

Ból, zwłaszcza ten chroniczny może mocno zakłócić lub nawet uniemożliwić codzienne funkcjonowanie. Ludzki organizm jest mechanizmem genialnym, ale nie doskonałym. Każdy z nas miał kiedyś w życiu sytuację, kiedy musiał zrezygnować ze swoich planów z powodu niedyspozycji zdrowotnej. Bóle stawów należą do jednej z najczęściej diagnozowanych dolegliwości bólowych. Zwłaszcza u osób starszych stają się swojego rodzaju codziennością. Często godzimy się z takim stanem rzeczy, uważając, że zmęczone stawy mają prawo dawać o sobie znać. Tymczasem medycyna, fizjoterapia i dietetyka proponują nam szereg działań, które mogą zminimalizować lub nawet wyeliminować w całości ból stawów. Wystarczy tylko zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Z pewnością każdy, kto regularnie boryka się z bólem kolana, kostki czy łokcia, zrobi wszystko, by móc żyć bez bólu. Pamiętajmy, że chroniczny ból ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także na samopoczucie i kondycję psychiczną. Nie warto dawać za wygraną, bo ból może przejąc kontrolę nad całym naszym życie. A to przecież my decydujemy, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Dlatego zamiast sięgać po kolejne tabletki przeciwbólowe, warto zmierzyć się z bóle stawów i pokonać go raz na zawsze.

Znaleźć przyczynę bólu – bóle pourazowe

young-woman-1178086_640

Osoby w podeszłym wieku często żartują, że jeśli budzą się i nic je nie boli, to znak, że nie żyją. Tymczasem ból wcale nie musi być stała w naszym życiu. Nie ważne czy mamy 20, 50 czy 70 lat. Nie zgadzajmy się na życie w dyskomforcie. Aby skutecznie zwalczyć ból stawów, należy zdiagnozować jego przyczynę. Powodów bólu stawów może być wiele. Mogą się one pojawić jak odpowiedź na urazy mechaniczne. Zwichnięcia stawów są łatwiejsze do leczenia niż np. złamania kości, ale są również częściej występujące. Najczęściej zwichnięcie diagnozuje się w przypadku stawu skokowego lub kolanowego. Wystarczy nieodpowiednie postawienie stopy na podłożu, by więzadła i mięśnie nie zdołały zamortyzować nieodpowiedniego obciążenia stawu. Choć zwichnięcia goją się stosunkowo szybko to często dają liczne powikłania. I tak może się zdarzyć, że powracający ból stawu, który był zwichnięty może być odpowiedzią na przemęczenie tego stawu, zmiany pogody czy noszenie niewłaściwego obuwia. Duże skłonności do wywoływania dolegliwości bólowych po zwichnięciu ma także staw barkowy oraz nadgarstki. Bóle będące pozostałością po zwichnięciu można minimalizować stosując specjalne opaski stabilizujące staw oraz przyjmując suplementy diety, które wspomagają rozwój chrząstki stawowej.

Znaleźć przyczynę bólu – bóle potreningowe

Dla wielu osób sporym zdziwieniem jest wystąpienie bóli stawów u osób, które regularnie ćwiczą. Może się wydawać, że aktywność fizyczna powinna skutecznie rozruszać nasz szkielet kostno-stawowy i eliminować wszelkie dolegliwości bólowe. Tymczasem może być właśnie odwrotnie. Trzeba tutaj jednak zaznaczyć, że sam trening fizyczny nie wywołuje bóli. Dolegliwości bólowe wywołują błędy w ćwiczeniach. Wszelkie kontuzje są spowodowane niewłaściwymi zachowaniami w osoby ćwiczącej. Najczęściej pojawia się ból stawu kolanowego lub skokowego. Wynika to z wzmożonego obciążenia tych dwóch stawów podczas ćwiczeń. Musimy bardzo uważać, by podczas ćwiczeń nasze ciało znajdowało się w odpowiedniej pozycji. Złotą zasadą wszelkich przysiadów, półprzysiadów i wyskoków jest utrzymywanie kolan w równej linii ze stopami. Musimy również unikać wszelkiego rodzaju przeprostów. Na kondycję stawów u osoby ćwiczącej istotne są 3 fazy treningu. Nie możemy pominąć żadnego z etapów aktywności fizycznej. Rozgrzewka pozwala na pobudzenie stawów, które w codziennej aktywności nie są aż tak angażowane, jak podczas treningu funkcyjnego. Dzięki rozgrzewce możemy uniknąć wszelkich zwichnięć. Trening właściwy wymaga od osoby ćwiczącej bardzo dużego skupienia i perfekcyjnej wręcz dokładności w kontroli nad własnym ciałem. Niewłaściwe ustawianie stawów na podłożu i wobec całej pozycji ciała może skutkować bólem. Nawet jeśli nie odniesiemy kontuzji to następnego dnia może się pojawić ból w stawach. O ile tzw. zakwasy nie są niczym niepokojącym, o tyle jeśli zaczynamy odczuwać problemy z prawidłowym funkcjonowanie stawów, jest jasny sygnał organizmu, że nasze treningi nie są właściwe. Błędy mogą wynikać z niewłaściwej pozycji podczas ćwiczeń lub ze zbyt intensywnych, forsownych ćwiczeń. Może się także okazać, że wybrana przez nas aktywność fizyczna nie jest dostosowana do naszej kondycji czy stanu zdrowia. Bardzo ważną fazą aktywności fizycznej jest rozciąganie, tzw. cool down. Rozciąganie pozwala rozluźnić i rozciągnąć mięśnie, ścięgna i zmęczone stawy po wzmożonym wysiłku fizycznym. Jeśli ominiemy cool down i tuż po treningu przystąpimy do codziennych zajęć zostawiamy nasze ciało bez koniecznej chwili relaksu po wysiłku fizycznym. Zarówno rozgrzewka, jak i rozciąganie po treningu nie muszą trwać długo. Wystarczy 5-10 minut, by nasze stawy były chronione przed urazami. Jeżeli mimo modyfikacji treningów, nadal odczuwamy bóle stawów warto przemyśleć zmianę rodzaju aktywności fizycznej. Sporty mocno angażujące stawy, np. kolarstwo czy jogging można zamienić na mniej forsowne ćwiczenia, które nie wywołują tak ogromnych obciążeń, np. ćwiczenia na orbiteku czy frog jumping. Podczas ćwiczeń warto także wspierać problemowe stawy specjalistycznymi stabilizatorami i opaskami ortopedycznymi. Jeśli problem dotyczy stawów nóg, warto zainwestować w dobre obuwie, które ustabilizuje pozycję ciała.

Znaleźć przyczynę bólu – reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa i inne schorzenia

Bóle stawów są często objawem innych chorób. Stawy są najbardziej wykorzystywaną częścią naszego szkieletu. Mają więc tendencje do zużywania się. Tkanka chrzęstna w naturalny sposób ulega procesowi starzenia. Ma także tendencje do ścierania się pod wpływem pracy mechanicznej, np. jeśli mamy wady postawy, nasza chrząstka może być ścierana przy każdym ruchu. Najczęściej bóle stawów związane są z takimi chorobami jak reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Reumatoidalne zapalnie stawów jest trudnym i opornym na leczenie schorzeniem. Obecna medycyna nie potrafi wyleczyć RZS zupełnie. Konieczne jest, by osoba dotknięta tą chorobą, była objęta stałą opieką lekarza reumatologa. Trzeba bowiem pamiętać, że nieleczone schorzenia, objawiające się bólami stawów, pozostawiane bez właściwego leczenia powodują stale pogłębiające się problemy zdrowotne. Brak terapii może skutkować pełnym usztywnieniem stawów, co wiąże się z poważnymi zakłóceniami w codziennym funkcjonowaniu. Bez względu na to, jaka choroba wywołuje bóle stawów, musimy wdrożyć pełne leczenie, obejmujące farmakoterapię, rehabilitację, odpowiednią dietę i unikanie szkodliwych czynników. Musimy zdać sobie sprawę, że stan naszych stawów ma kluczowy wpływ na poziom i komfort naszego codziennego funkcjonowania.

Znaleźć przyczynę bólu – zwyrodnienia stawów

Zwyrodnienia stawów są najczęstszą przyczyną bólu stawów. Zwyrodnienia, czyli patologiczna budowa stawów, pojawiają się najczęściej w wieku podeszłym, kiedy nasza chrząstka stawowa przestaje być tak odporna na ścieranie czy urazy mechaniczne. Lekarze wyróżniają czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia zwyrodnienia stawów. Do najczęściej występujących przyczyn zwyrodnień zaliczyć można:

  • nadwagę,
  • otyłość,
  • niewłaściwą dietę,
  • regularne przeciążenia stawów,
  • skłonności genetyczne.

I oczywiście wiek. Przekraczając czterdziesty rok życia, powinniśmy mieć na uwadze, że nasz organizm, a zwłaszcza stawy, wymagają od nas większego wsparcia niż u osoby dwudziestoletniej. Najgorszą rzeczą, którą można zrobić, kiedy pojawiają się pierwsze bóle stawów jest ignorowanie tych objawów. Im wcześniej wyeliminujemy przyczynę bólu, tym dłużej uda nam się uniknąć ograniczenia ruchowego.

Samodzielne terapie przeciwbólowe

Żyjemy w czasach, kiedy często zamiast udać się z problemem zdrowotnym do lekarza specjalisty, sięgamy po preparaty farmakologiczne bez recepty i próbujemy leczyć się na własną ręką. Ogromna ilość leków OTC sprawia, że możemy mieć chęć samodzielnego leczenia bóli stawowych. Panuje bowiem ogólne przekonanie, że leki dostępne bez recepty są stuprocentowo bezpieczne. Tymczasem nawet suplementy diety mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Jako substancje chemiczne wchodzą w reakcje z alkoholem czy innymi przyjmowanymi przez nas lekami. W preparatach na ból stawów dostępnych bez recepty nie ma nic złego, jeśli zapoznamy się z ulotką dołączoną do opakowania, skonsultujemy z lekarzem lub farmaceutą i będziemy podchodzić do stosowania takich środków poważnie. Często sami lekarze polecają stosowanie takich maści czy tabletek na ból stawów. Niesteroidowe maści przeciwzapalne są doskonałym lekiem doraźnym, np. kiedy przeciążyliśmy stawy. Nie mogą być jednak traktowane jak substytut specjalistycznego leczenia.

FN_600x800_2

Polecamy produkt Flexin500, którego rolą jest dobroczynne poprawienie kondycji stawów. Jego kompleksowe działanie polega na eliminacji przyczyn bólu, a przez to jego uśmierzeniu. Oprócz tego niweluje stany zapalne, odbudowuje tkankę chrzęstno-stawową, przywraca sprawność i zapewnia długotrwałą ochronę. Już kilka dni stosowania przynosi poprawę w postaci zmniejszenia bólu. Wskazane jest również profilaktyczne stosowanie Flexin500 mające na celu niedopuszczenie do powstania problemów ze stawami. Jeśli nie chcesz by twoje życie było w jakikolwiek sposób ograniczone wypróbuj Flexin500!

Aby dowiedzieć się więcej kliknij na: link do strony producenta.

Farmakoterapia, rehabilitacja, profilaktyka

Jeśli zapalenie stawów doskwiera nam regularnie czy też pojawia się cyklicznie, jako odpowiedź na jakieś czynności, warto udać się do lekarza specjalisty. Może się bowiem okazać, że niepozorne bóle stawowe są symptomem czegoś poważniejszego. Jeśli bóle stawów wynikają ze schorzeń takich jak RZS czy zwyrodnienia, należy jak najszybciej wdrożyć farmakoterapię. Zgłaszając się do lekarza możemy rozpocząć walkę z chorobą, która skończy się sukcesem. Jako że stawy są częściami ruchomymi naszego organizmu, istnieje konieczność uprawiania aktywności fizycznej. Jeżeli nasze dolegliwości bólowe stawów są niewielkie lub rzadko występujące, warto ćwiczyć regularnie i uczęszczać na zajęcia ogólnorozwojowe. W przypadku osób, u których związane ze stawami, lepszą opcją będzie profesjonalna rehabilitacja. Na dolegliwości bóle doskonale pomaga fizjoterapia. Najbezpieczniejszą dla naszych stawów dyscypliną sportową jest oczywiście pływanie, gdyż eliminujemy czynnik grawitacyjny. Nie bez znaczenia jest także nasza dieta. Starajmy się nie zakwaszać organizmu i jeść dużo potraw bogatych w wapń.

Jak pozbyć się raz na zawsze bólu stawów i bóli kostno stawowych.
Zostaw swoją ocenę !

Discussion3 komentarze

  1. Od pięciu lat bolą mnie stawy. Początkowo nie było to nic wielkiego. Z czasem ból stał się coraz bardziej nie do zniesienia. Ortopeda i reumatolog nie potrafili mi pomóc, gdyż badania wyszły całkiem dobrze. Niestety w nocy nie mogę spać z bólu, nie wiem co robić. Czytałam w internecie różne rzeczy i teraz trochę się boję co to może być.

  2. Ja niestety od dwóch lat choruję na reaktywne zapalenie stawów. Początkowo zmagałam się z zapaleniem pęcherza, niestety zapalenie przeszło mi na stawy. Ból niekiedy jest okropny. Musiałam odrzucić sport. Nikomu nie życzę takiego bólu. Jakby tego było mało od tabletek przeciwbólowych rozbolała mnie wątroba. Nie wiem co robić, chyba wytnę sobie kaletki stawowe.

  3. Na stawy choruję od zawsze i żaden lekarz nie potrafił mi pomóc. Ból jest coraz silniejszy i rozprzestrzenia się na kolejne stawy. Na początku bolały mnie kolana, teraz bolą mnie prawie wszystkie stawy. Badania są w porządku. Dodam tylko że już 3 lata leczę się na tarczyce. Jeśli ktoś ma namiary do dobrego lekarze to proszę o kontakt.

Leave A Reply