Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia kardio

0

Spalanie tkanki tłuszczowej wymaga ogromnego wysiłku i bardzo systematycznego treningu. A bez spalania tkanki tłuszczowej nie można mówić o zrzuceniu wagi. Co ciekawe to właśnie spalenie tkanki tłuszczowej jest najtrudniejszym wyzwaniem, jakie stoi przed osobami, które chcą zmienić swoją sylwetkę. O wiele łatwiej przychodzi nam wyrzeźbienie mięśni, niż zgubienie znienawidzonych fałdek tłuszczowych. Wynika to z faktu, że tłuszcz ulokowany jest tuż pod skórą. Większość ćwiczeń angażuje natomiast mięśnie głębokie, powodując utratę tkanki tłuszczowej jedynie w głębszych warstwach. Niechciana warstwa tłuszczyku pod skórą pozostaje jednak nienaruszona. Na szczęście specjaliści z dziedziny fitnessu stworzyli wiele zestawów ćwiczeń, które doskonale pomagają w pozbywaniu się zbędnej tkanki tłuszczowej. Mowa oczywiście o wszelkiego rodzaju ćwiczeniach kardio. Choć treningi te mają równie dużą grupę zwolenników, co przeciwników to nikt nie może podważyć faktu, że są skuteczne. I w dodatku potrafią sobie zjednywać osoby ćwiczące, gdyż nic tak nie redukuje napięcia psychicznego i fizycznego jak porządny wycisk na treningu. Zamiast więc poszukiwać kolejnych wymówek, warto się przemóc i przystąpić do treningów kardio. Efekty będą warte każdej kropli potu. Trzeba jednak pamiętać, że kardio jest najintensywniejszym i zarazem najbardziej wymagającym treningiem ze wszystkich możliwych. Aby nie nabawić się kontuzji, a także widzieć efekty swoich ćwiczeń trening muszą być odpowiednio wykonywane. Podpowiadamy, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia kardio, by były bezpieczne, skuteczne i przystępne dla każdego.

Kardio, czyli co?

runner-888016_640

Treningiem kardio może być praktycznie każdy wysiłek. Musi być on jednak intensywny i powodować charakterystyczne przyspieszenie tętna. Jeśli można jakkolwiek określić cechę wspólną różnych treningów kardio to najłatwiej chyba powiedzieć, że aktywność kardio musi być wymagająca. Jeśli nie czujemy, że trening wymaga od nas przełamania własnych ograniczeń fizycznych, że z każdym treningiem poprzeczka jest podnoszona coraz wyżej, to powinniśmy zmienić zestaw ćwiczeń. Podczas tradycyjnego treningu kardio aktywizowane są wszystkie partie ciała. Najczęściej czas ćwiczeń nie trwa więcej niż trzydzieści minut, ale odznacza się bardzo wysoką intensywnością. Chodzi bowiem o to, by nasz organizm pracował na najwyższych obrotach. Przyspieszenie tętna i podniesienie temperatury ciała doskonale pobudza nasz metabolizm i sprawia, że spalamy kalorie. W tradycyjnych treningach proces spalania tkanki tłuszczowej aktywowany jest po ok. dwudziestu minutach treningu. W przypadku kardio już po kilku pierwszych ćwiczeniach zaczynamy gubić zbędne kalorie i wytapiać znienawidzony tłuszczyk. Co ciekawe, ćwiczenia kardio pomagają zrzucić nadmiar kilogramów z miejsc, które najtrudniej wyszczuplić, czyli wewnętrznej partii ud, brzucha czy ramion. Oprócz tradycyjnych zestawów ćwiczeń kardio, możemy również uprawiać inne aktywności ruchowe, które mają cechy przypisywane treningom kardio. Zaliczyć można do nich jogging, marszobieg, pływanie, aerobik, jazdę na rowerze, step czy frog jumping. Powtórzmy jeszcze raz – cechą decydującą o tym, czy dana aktywność ruchowa jest treningiem kardio czy nie jest jego intensywność. Jeśli więc na basenie pływamy sobie żabką, to nie możemy mówić o treningu kardio. Co innego w przypadku energicznego kraula.

Kardio – nie dla każdego

Jak już na początku zauważyliśmy, treningi kardio są niezwykle skuteczne. Z racji swojej wysokiej intensywności nie są to jednak treningi dla każdego. Szybkie wykonywanie ćwiczeń powoduje znacznie przyspieszenie akcji serca. Z grupy ćwiczących wykluczone są więc osoby dotknięte chorobami układu krążenia czy nadciśnieniem tętniczym. Szybkie tempo i częste zmiany pozycji sprawiają, że podczas treningu mocno obciążone są stawy, mięśnie i ścięgna. Osoby po przebytych kontuzjach, z wrodzonymi wadami postawy, a także z dużą nadwagą lub otyłością powinny skonsultować się z lekarzem zanim przystąpią do ćwiczeń. Kardio nie jest również zalecane dla kobiet w ciąży, osób poddawanych leczeniu onkologicznemu czy astmatyków. Niezbyt dobrym pomysłem jest również rozpoczynanie aktywności fizycznej po długiej przerwie od tego rodzaju treningów. Brak kondycji może się okazać zbyt dużą przeszkodą w wykonywaniu ćwiczeń kardio. Oczywiście treningi kardio mają na celu poprawienie naszej wydolności fizycznej i poprawienie wyglądu sylwetki. Jednak, aby coś ulepszać trzeba to mieć. Jeżeli po zimie zdecydujemy się na powrót do aktywności fizycznej to z pewnością rozpoczynanie od ciężkiego treningu kardio nie będzie ani skuteczny, ani zachęcający do dalszych ćwiczeń. Może się nawet zakończyć poważną kontuzją.

Triada poprawnego treningu

Ćwiczenia kardio są tzw. treningiem właściwym. Zestawy treningowe dostępne na płytach czy w Internecie zawierają zazwyczaj wyłącznie kompilacje ćwiczeń spalających tkankę tłuszczową. Trzeba jednak pamiętać, że zanim przystąpimy do tak trudnej i wytężonej pracy całego ciała, musimy się rozgrzać. Decydując się na trening kardio nie możemy zapominać o złotej triadzie treningu – rozgrzewce, treningu właściwym (w naszym przypadku ćwiczeniach kardio) oraz rozciąganiu. Żadna z tych faz treningowych nie może zostać pominięta. Może to skutkować kontuzją, mniejszymi lub wolniejszymi efektami, a także trudnościami w ponownym podjęciu aktywności fizycznej. Pierwsza i ostatnia faza treningu nie musi wcale trwać długo. Wystarczy pięć, dziesięć minut by najpierw przygotować organizm do morderczego treningu, a potem pozwolić mu się rozluźnić i odpocząć. Skoro już chcemy zadbać o swoje ciało to róbmy to poprawnie i bezpiecznie.

Kimera_packshot

Polecamy produkt Kimera, ułatwiający spalanie tkanki tłuszczowej i rzeźbienie imponujących mięśni. W skład preparatu wchodzą dwie unikalne formuły: Propietary Kimera Complex i Thermoagen. Skutecznie poprawiają one efekty treningów. Starannie wyselekcjonowane składniki w sposób naturalny i bezpieczny pozwalają wykorzystać część rezerw tłuszczowych jako energię do ćwiczeń. Co więcej przyspiesza metabolizm, zwiększa siłę i wytrzymałość organizmu.

Aby dowiedzieć się więcej kliknij na: link do strony producenta.

Trening idealny

Trudno określić, jak powinien wyglądać idealny trening kardio. Wynika to chociażby z mnogości i różnorodności aktywności fizycznych, które uważane są za kardio. Jeśli jednak myślimy o najbardziej standardowych ćwiczenia to powinny trwać one około trzydziestu minut. Zapewni to idealną dawkę ruchu dla naszego organizmu i pozwoli osiągnąć oczekiwane efekty. W miarę jak poprawia się nasza kondycja fizyczna, możemy wydłużać trening, by w najwyższej formie trwał on około sześćdziesięciu minut. Aby trening dawał widoczne rezultaty musi być regularny. Ćwiczmy trzy razy w tygodniu, układając treningi tak, by mieć między nimi 1 dzień przerwy. Możemy wówczas wykonywać inne ćwiczenia lub pozwolić organizmowi w pełni wypocząć. Przetrenowanie nigdy nie przynosi pozytywnych efektów. W początkowej fazie warto uzbroić się w cierpliwość i być wyrozumiały dla swojego ciała. O ile podczas trudnych ćwiczeń warto dawać z siebie wszystko, o tyle po ćwiczeniach można sobie pozwolić na zasłużoną chwilę relaksu. Musimy dać czas swojemu mózgowi, by przyzwyczaił się do nowego stylu życia i regularnej aktywności fizycznej. Wymaga to wyjścia poza strefę komfortu i może wiązać się z buntem organizmu. Osoby rozpoczynające treningi kardio często zauważają zwiększone zmęczenie, ospałość, a nawet powysiłkowe bóle głowy. Jeśli jednak dolegliwości nie mają natury patologicznej, warto trzymać się wcześniej opracowanego planu treningowego. Piękne i zdrowe ciało zrekompensuje każdy wysiłek.

Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia kardio
Zostaw swoją ocenę !

Leave A Reply