Jaka jest skuteczność szamponów przeciwłupieżowych?

3

Łupież jest trudną i bardzo wstydliwą dolegliwością. Wbrew pozorom nie jest schorzeniem rzadkim. Chorują na nie zarówno mężczyźni jak i kobiety. Może wywoływać charakterystyczne swędzenie i pieczenie skóry głowy. Podrażniona skóra ma tendencje do łuszczenia się płatami, co można zauważyć jako białe fragmenty naskórka we włosach oraz biały proszek na ramionach. To właśnie ten wizualny efekt łupieżu jest najbardziej wstydliwy. Osoby z chronicznym lub ostrym łupieżem przyznają, że wszędzie gdzie przebywają zauważają martwy naskórek osypujący się z głowy. Nic więc dziwnego, że każdy chce pozbyć się łupieżu jak najszybciej i najlepiej na stałe. Pytanie tylko jak? Na rynku kosmetycznym i farmakologicznym znajdziemy wiele preparatów, które mają zapobiegać powstawaniu łupieżu lub leczyć go, kiedy już zostaliśmy łupieżem dotknięci. Najczęściej pierwszym odruchem u osób, które zauważają problem z łupieżem jest zakup szamponu przeciwłupieżowego. Czy jednak tego typu środki myjące rzeczywiście zapobiegają łupieżowi? A może określenie „przeciwłupieżowy” jest tutaj wyłącznie hasłem reklamowym i nie stoi za tym żadna gwarancja pomocy w walce z łupieżem? Przyjrzyjmy się temu tematowi dokładniej.

Najczęstsze przyczyny powstawania łupieżu

girl-1440499_640Aby walka z łupieżem była skuteczna musimy wyeliminować jego przyczynę. W innym wypadku będziemy wyłącznie maskować objawy, a nie usuwać dolegliwość kompleksowo. Źródeł łupieżu może być wiele.

  • Niektórzy z nas mają naturalną skłonność do podrażnień skóry głowy, która jest u takich osób nadwrażliwa. Wówczas warto sięgać wyłącznie po szampony i odżywki na bazie ziół, z jak najmniejszą ilością konserwantów. Najlepiej gdyby nasze kosmetyki do włosów były w 100% naturalne.
  • Nawet osoby, które nie cierpią na nadwrażliwość skóry głowy mogą mieć problem z łupieżem wywołanym używaniem niewłaściwego szamponu czy odżywki. Najczęstszym błędem jest niewłaściwa aplikacja szamponu myjącego. Większość z tego typu kosmetyków ma bardzo gęstą konsystencję. Jeśli nie rozsmarujemy jej w dłoniach i lekko nie rozrobimy wodą to zbyt duża dawka szamponu może trafić na skórę głowy. Podczas płukania nie udaje się wówczas dokładnie usunąć całej substancji myjącej i w tym miejscu powstaje ognisko łupieżu.
  • Nowoczesne szampony zawierają składnik o nazwie SLS. Jest to substancja odpowiedzialna za pienienie się produktów myjących. Niestety zwiększa ona napięcie skóry głowy. W niewielkich ilościach nie ma on działania negatywnego. Niestety w przypadku sposobu mycia głowy tak jak opisaliśmy powyżej, skóra głowy ma do czynienia ze zbyt dużą ilością tego składnika, co powoduje jej podrażnienie, popękanie i wystąpienie łupieżu. Kupując szampon warto zwrócić uwagę, by nie miał on SLS lub miał śladowe ilości tego produktu. Pamiętajmy, że to nie piana myje nasze włosy, a sam produkt. Producenci szamponów dodają SLS, ponieważ dowiedziono badaniami, że ludzie uważają, że środki dające dużą pianę mają większe zdolności myjące i pielęgnujące niż te, które się nie pienią. Tymczasem ceną za piękną pianę może być wystąpienie łupieżu.
  • Łupież może powstać również jako reakcja alergiczna na szkodliwe czynniki, np. koloryzację włosów, używanie niedobranego szamponu czy nakładanie odżywki do włosów na skórę głowy. Ten ostatni zabieg jest drugim, po niewłaściwej metodzie mycia włosów, najczęściej popełnianym błędem. Większość odżywek i masek do włosów jest dedykowana wyłącznie włosom. Jeśli na produkcie nie ma wyraźnej informacji o możliwości nakładania odżywki na skórę głowy to absolutnie tego nie róbmy.
  • Łupież może być także schorzeniem współwystępujący, np. w przebiegu łuszczycy.
SONY DSC Zapraszamy do zapoznania się z produktem Follixin. Jest to rekomendowany przez specjalistów preparat do codziennego zażywania w terapii odbudowującej włosy. Działanie Follixin opiera się na poszerzaniu cebulki włosa, wzmacnianiu korzenia i pogrubieniu pochewki włosów. Dzięki temu utracone włosy odbudowują się, a pozostałe są chronione od środka. Poprzez skórę głowy wzmacniane są zdrowe cebulki włosów.

Aby dowiedzieć się więcej kliknij na: link do strony producenta.

Skuteczny szampon przeciwłupieżowy – hit czy kit?

Jako że szampon przeciwłupieżowy jest najczęstszym orężem w walce z łupieżem, warto przyjrzeć mu się dokładniej. Na rynku kosmetycznym dostaniemy zarówno preparaty stricte kosmetyczne, jak i apteczne specyfiki na łupież. Te ostatnie muszą być skuteczne i bezpieczne w stosowaniu, ponieważ przechodzą przez szereg badań laboratoryjnych i muszą posiadać atesty bezpieczeństwa. Oczywiście skuteczność środek przeciwłupieżowy może być różne u różnych osób. W większości przypadków tego rodzaju produkty dobrze sobie jednak radzą z umiarkowanym i lekki łupieżem. Co jednak z szamponami przeciwłupieżowymi dostępnymi w drogeriach czy nawet supermarketach? Tutaj bywa już różnie. Jeśli mamy lekki łupież, który jest odpowiedzią na koloryzację czy używanie złych kosmetyków to istnieje spora szansa, że drogeryjny szampon przeciwłupieżowy nam pomoże. Warto jednak pamiętać, że taka kuracja musi być systematyczna i długotrwała. Jedno zastosowanie szamponu z pewnością nie rozwiąże problemu. Co ciekawe, stosowanie szamponów przeciwłupieżowych ma też swoje skutki uboczne. Osoby, które mają farbowane włosy, mogą zauważyć szybsze zmywanie się koloru i jego blaknięcie. Podczas stosowania szamponów przeciwłupieżowych warto nakładać na włosy odżywkę lub maskę odżywczo-nawilżającą, ponieważ szampon ma zdolności do przesuszania włosów. Absolutnie jednak nie nakładajmy żadnych specyfików na skórę głowy.

Jaka jest skuteczność szamponów przeciwłupieżowych?
Zostaw swoją ocenę !

Discussion3 komentarze

  1. Z łupieżem najlepiej zgłosić się do dermatologa. Dermatolog określa rodzaj łupieżu. Do określonego rodzaju łupieżu dobiera się odpowiedni szampon. Ale jeśli na przykład do łupieżu suchego zastosujemy szampon przeznaczony do łupieżu tłustego, no to narażamy się na nieprzyjemne konsekwencje. Niestety szampony nie są oznaczone do jakiego typu łupieżu są skierowane, dlatego ja czytam dokładnie skład szamponu.

  2. Przez jakiś czas stosowałam pewien znany szampon, ale odkąd zmienił się jego skład przestałam. Łupież ciężko jest zwalczyć sposobami naturalnymi. Oczywiście można je stosować jako uzupełnienie kuracji, ale nie warto na nich głownie polegać. Mój problem to łupież suchy, dlatego aby z nim walczyć nawilżam skórę głowy.

  3. Ja nie byłam u dermatologa, jednak stwierdzam u siebie łupież tłusty. To mój problem od lat. Stosowałam różne znane marki szamponów, ale pomagały mi tylko na chwilę. Szukam jakiegoś skutecznego rozwiązania, mam kilka produktów na oku, muszę się tylko zdecydować.

Leave A Reply