Łysienie plackowate – jak zapobiec, początki i przyczyny łysienia

3

Włosy są od wieków atrybutem piękna i atrakcyjności fizycznej. Kiedy pojawia się problem patologicznego wypadania włosów zostaje zachwiane poczucie własnej wartości i pojawia się lęk przez opinią otoczenia. Zwłaszcza w wieku młodzieńczym pragniemy akceptacji najbliższego otoczenia i mamy silną potrzebę aprobaty społecznej. Najczęstszych powodem utraty włosów jest łysienie plackowate. Dolegliwość ta jest bardzo uciążliwa i trudna do wyleczenia. Statystyki pokazują, że 60 procent osób, dotkniętych łysieniem plackowatym ma mniej niż 30 lat. Łysienie typu plackowatego diagnozuje się najczęściej u dzieci i nastolatków. Zauważalna jest prawidłowość, że leczenie schorzenia jest tym trudniejsze i dłużej trwające, im wcześniej pojawią się objawy choroby. Co powoduje łysienie plackowate? Jak ustrzec się przed rozwojem choroby i jak sobie poradzić, kiedy schorzenie już nas dotknie? Przedstawiamy kilka ważnych informacji o łysieniu plackowatym, które warto znać.

Przyczyny łysienia plackowatego

man-578909_640Łysienie plackowate jest schorzeniem, które pojawia się nagle i nie daje żadnych sygnałów ostrzegawczych. Wypadanie włosów jest efektem uszkodzenia mieszków włosowych. Specjalistom nie udało się jeszcze znaleźć bezpośredniej przyczyny łysienia plackowatego.

  • Najczęściej przyjmuje się, że łysienie typu plackowatego jest chorobą autoimmunologiczną. Z nieznanej przyczyny nasz organizm uznaje mieszki włosowe za ciało obce i aktywuje układ odpornościowy, który niszczy cebulki włosowe. Pojawiają się wówczas stany zapalne obejmujące niewielkie obszary pokryte włosami, tzw. placki. Co ciekawe, łysienie plackowate może objąć nie tylko skórę głowy, ale także brodę czy brwi. Choroba ta często współwystępuje z innymi chorobami autoimmunologicznymi, np. bielactwem, atopowym zapaleniem skóry czy chorobą Hashimoto. Zdarza się, że łysienie plackowate jest chorobą dziedziczoną. Szacuje się, że 20-60 procent chorych dotkniętych jest łysieniem plackowatym rodzinnie). Zauważono również, że u ok. 10 procent osób ze zdiagnozowanym zespołem Downa występuje łysienie tego typu. Genetycy wyciągają na tej podstawie wniosek, że to właśnie udział genów w obrębie chromosomu 21 jest odpowiedzialny za wystąpienie łysienia plackowatego.
  • Wielu specjalistów wysuwa również hipotezę, że łysienie plackowate należy do grupy chorób psychodermatologicznych. Wypadanie włosów byłoby wówczas związane z silnymi stanami emocjonalnymi i poważnymi traumami.
  • Wśród osób zajmujących się zagadnieniem łysienia plackowatego pojawiają się także przypuszczenia, że przyczyną zachorowania mogą być zaburzenia naczyniowe w obrębie skóry głowy oraz schorzenia hormonalne.

Objawy łysienia plackowatego

O zachorowaniu na łysienie plackowate dowiadujemy się zazwyczaj w momencie wystąpienia pierwszych objawów. Pierwsze symptomy łysienie plackowatego pojawiają się zazwyczaj na głowie. Rzadziej tracimy owłosienie w obszarze zarostu czy brwi. Cechą charakterystyczną dla łysienia plackowatego jest wystąpienie pierwszego ogniska łysienia, które ma okrągły, niewielki kształt. Zazwyczaj łysienie występujące po raz pierwszy obejmuje obszar nie większy niż moneta. W miarę rozwoju choroby pojawiają się kolejne ogniska łysienia. Plackowatego miejsca bez włosów mogą mieć różną wielkość i występować pojedynczo lub mnogo. Zazwyczaj obszar pojedynczego „placka” ma średnicę 5-10 cm. W większości przypadków łysienie dotyka ograniczonego obszaru. Tylko 14-25 procent chorych boryka się z utratą włosów na całej głowie. Oprócz charakterystycznych łysych placków, możemy zaobserwować również pojawienie się tzw. włosów wykrzyknikowych. Wokół zmian ogniskowych pojawiają się krótkie, połamane włosy. Specyficzna jest też ich struktura, która widoczna jest gołym okiem – przy miejscu pęknięcia włos jest grubszy i ciemniejszy, a u nasady jasny i bardzo delikatny. Osoby dotknięte łysieniem plackowatym nie odczuwają dolegliwości skóry. Ogniska łysienia wyglądają jak wydepilowane miejsca, a nie obszary dotknięte zapaleniem. Rzadko pojawiają się problemy ze swędzeniem czy pieczeniem skóry. Ogniska wypadania włosów są zazwyczaj ponownie pokrywane włosami po upływie 3 do 6 miesięcy. Odrastające włosy mają zazwyczaj jasny, czasami wręcz biały kolor. Po upływie 6-8 tygodni odzyskują jednak swój naturalny kolor. Jeśli leczenie jest skuteczne, chory zapomina po tym czasie o łysieniu plackowatym. Może się jednak pojawić nawracające łysienie plackowate i cały proces utraty i odrastania włosów rozpoczyna się od nowa. Jeśli łysienie plackowate nie ma okresu wyciszenia lub całkowitego wyleczenia, można mówić o przewlekłym łysieniu plackowatym.

SONY DSC Zapraszamy do zapoznania się z produktem Follixin. Jest to rekomendowany przez specjalistów preparat do codziennego zażywania w terapii odbudowującej włosy. Działanie Follixin opiera się na poszerzaniu cebulki włosa, wzmacnianiu korzenia i pogrubieniu pochewki włosów. Dzięki temu utracone włosy odbudowują się, a pozostałe są chronione od środka. Poprzez skórę głowy wzmacniane są zdrowe cebulki włosów.

Aby dowiedzieć się więcej kliknij na: link do strony producenta.

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego jest prawdziwą walką o atrakcyjny wygląd i dobre samopoczucie. Z powodu trudności w ustaleniu przyczyny wystąpienia choroby, jest ona bardzo trudna w leczeniu. Lekarze zazwyczaj skupiają się na eliminowaniu objawów i próbie zapobiegnięcia kolejnym ogniskom łysienia. Może się zdarzyć, że podjęte leczenie nie przynosi rezultatu i należy wypróbować kilka terapii zanim zobaczymy efekty leczenia. Lekarz powinien dobrać leczenie z uwzględnieniem wieku, zaawansowania choroby oraz innych chorób współwystępujących. Leczenie choroby odbywa się zarówno poprzez preparaty do stosowania na skórę, jak i ostrzykiwania skóry głowy oraz farmakoterapię. Lekarz może także zalecić punktowe oświetlanie lub krioterapię. Rozpoczynając leczenie musimy przygotować się na długą terapię. Pozbycie się łysienia jest jednak jak najbardziej możliwe. Im szybciej rozpoczniemy tę nierówną walkę, tym większe prawdopodobieństwo szybkich i zadowalających rezultatów.

Łysienie plackowate – jak zapobiec, początki i przyczyny łysienia
Zostaw swoją ocenę !

Discussion3 komentarze

  1. Łysienie plackowate to jakiś koszmar. Znów odkryłam u siebie nowy plac. Choruje na to 4 lata, przerwałam przez to studia. Wstyd mi swojego wyglądu. Nie wychodzę z domu. Już myślałam że to się skończyło. A jednak dalej mam z tym problem, co robić?

  2. To rzeczywiście bardzo przykre, bo włosy dla kobiety są bardzo cenne. U mnie w rodzinie też mam przypadek, gdzie krewna na to choruje. Stosowała już chyba wszystkie preparaty, pytała różnych specjalistów, znachorów, chyba wszystkich lekarzy w Polsce. Nic nie pomogło, musiała sobie kupić perukę. Jednak każdy organizm inaczej reaguje. To że komuś w mojej rodzinie się nie udało, nie znaczy, że ma się nie udać także tobie.

  3. Ja zaczęłam łysieć przez nadmiar problemów. Pojawiły się u mnie łyse placki na głowie. Po kilku miesiącach męki pomógł mi masaż gęstą szczotką z naturalnym włosiem. Dzięki temu poprawiło się krążenie, a w łysych miejscach zaczęły wyrastać włoski.

Leave A Reply