Norma trójglicerydów w badaniu krwi – co robić gdy są powyżej normy?

3

Nasz organizm jest niezwykle precyzyjnym i wspaniale wymyślonym mechanizmem. Można powiedzieć, że jesteśmy swojego rodzaju fabryką, która aby prawidłowo funkcjonować potrzebuje sprawnych wszystkich trybików. Aby czuć się dobrze i prawidłowo funkcjonować musimy zadać o kondycję całego organizmu. Jedną z rzeczy, na którą musimy zwracać uwagę jest prawidłowy poziom trójglicerydów, obecnych w badaniu krwi. Są to substancje tłuszczowe, które w odpowiednich ilościach są wprost niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Grupą trójglicerydów określamy triglicerydy, triacyloglicerydy, TG, triacyloglicerole oraz tłuszcze obojętne. To właśnie one są substancjami budulcowymi naszej tkanki tłuszczowej. I choć nikt z nas nie lubi zbędnych fałdek tłuszczu to absolutne wykluczenie tkanki tłuszczowej miałoby fatalne skutki dla naszego organizmu. Tkanka tłuszczowa jest źródłem energii. A tej nasz organizm potrzebuje przy każdej podejmowanej akcji, np. oddychaniu, chodzeniu, przetwarzaniu bodźców przez mózg. Tkanka tłuszczowa powstała z trójglicerydów pełni także rolę naturalnej izolację przed działaniem zewnętrznych czynników i zapewnia np. prawidłowy poziom nawilżenia naskórka. O pozytywnym wpływie trójglicerydów na nasz organizm możemy jednak mówić tylko do pewnego poziomu. Podwyższony poziom tych lipidów jest przyczyną poważnych chorób, np. choroby wieńcowej serca. Zwłaszcza jeśli współwystępuje z podwyższonym poziomem cholesterolu całkowitego i złego cholesterolu.

Skąd się biorą trójglicerydy?

medic-563425_640

Trójglicerydy produkowane są zarówno przez nasz organizm, jak i poprzez przetworzenie dostarczonego jedzenia. Ten pierwszy rodzaj wytwarzany jest przez wątrobę, poprzez metabolizowanie kwasów tłuszczowych i węglowodanów. Z wątroby pod postacią lipoprotein o niewielkiej gęstości w towarzystwie cząsteczek cholesterolu trójglicerydy przedostają się do krwiobiegu. Można powiedzieć, że jest to naturalne zabezpieczenie organizmu przed odcięciem zewnętrznych źródeł energii. Większość trójglicerydów jest jednak dostarczana do organizmu z zewnątrz, pod postacią posiłków. Nasz organizm został tak zaprojektowany, by wchłonąć trójglicerydy z jelit do krwiobiegu. Następnie są one przekazywane do mięśni, dostarczając im tym samy energii do pracy. Problemy zaczynają się, kiedy ilość dostarczonych lipidów przekracza nasze zapotrzebowanie. Wówczas nadwyżka magazynowana jest w postaci tkanki tłuszczowej. Tak właśnie powstają nasz znienawidzone brzuszki, boczki i pokaźne uda. Sekret tkwi więc w ilości, a nie istnieniu trójglicerydów w ogóle.

Zdrowa norma trójglicerydów we krwi

Podobnie jak w przypadku wskaźnika cholesterolu właściwego, prawidłowy poziom trójglicerydów powinien być indywidualnie dopasowany do danej osoby. Należy wziąć pod uwagę takie zmienne jak wiek, stan zdrowia, obciążenia genetyczne czy styl życia. W medycynie wyróżniono jednak statystycznie najlepsze wyniki poziomu trójglicerydów, który stosuje się jako normę dla osób zdrowych i młodych. Uwzględniając wcześniej wymienione zmienne, można wziąć pod uwagę niewielkie odchylenia od tych norm. W przypadku tej grupy lipidów wyznacza się 4 progi ilościowe.

  • Poprawny wynik, a więc norma dla trójglicerydów wynosi poniżej 150 mg/dl. Jest to najzdrowszy wyniki, który gwarantuje pozostawanie w dobrej kondycji.
  • Jeżeli w badaniach krwi wychodzi wynik w przedziale: 150-199 mg/dl mówimy o wyniku granicznym. Jest to wyraźny sygnał organizmu do wdrożenia planu naprawczego. Czasami wystarczy delikatna modyfikacja diety, bądź dodatkowy ruch, by sytuacja wróciła do normy.
  • Kiedy na naszych wynikach widnieje poziom z pułapu 200–499 mg/dl możemy zacząć się niepokoić. Lekarza określają ten wynik jako wysoki. Możemy być pewni, że w naszym organizmie znajduje się znacząco za duża ilość trójglicerydów i należy podjąć radykalne kroki, by uchronić się przed ich negatywnym działaniem.
  • Wynik powyżej 500 mg/dl jest wynikiem krytycznym i występuje zazwyczaj u osób mocno obciążonych chorobami układu krążenia i z dużą otyłością. Takiego stężenia trójglicerydów trudno bowiem nie zauważyć na tzw. pierwszy rzut oka. Osoby, u których wyniki krwi wskazują tak wysoki poziom trójglicerydów muszą potraktować ten problem poważnie.

Najlepszym sposobem leczenia jest znalezienie przyczyny nadmiaru trójglicerydów. Wyciszanie wyłącznie objawów jest mało skuteczne.

Co oznaczają podwyższone trójglicerydy w wynikach badania?

Trójglicerydy występują w naszym krwiobiegu w największych ilościach, jeśli chodzi o tłuszcze. Można powiedzieć, że są to najczęściej występujące lipidy ludzkiego organizmu. Jako że materiały budulcowe tych związków są bardzo powszechnie dostępne pod postacią różnego rodzaju pokarmów, łatwo dostarczyć organizmowi ich nadmiar. Przyczyn podwyższonego poziomu trójglicerydów może być jednak wiele. Najczęściej niepokojące wyniki krwi mają osoby z nadwagą i otyłością. Widoczny nadmiar tkanki tłuszczowej nie może pozostać powiem obojętny dla poziomu trójglicerydów. Podobnie brak aktywności fizycznej, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu może znacząco zwiększać ryzyko niepokojących wyników badań. Nadmiar trójglicerydów jest także efektem źle ułożonej diety. Dieta złożona ze zbyt wysokiej ilości węglowodanów jest prostą drogą do przekroczenia norm trójglicerydowych. W zdrowej diecie węglowodany powinny stanowić mniej niż 60% wszystkich spożywanych kalorii. Można także zauważyć, że istnieje pewna grupa osób, która dotknięta jest genetyczną skłonnością do podniesionego poziomu lipidów we krwi. Wówczas nawet bardzo dobrze zbilansowana dieta i ruch mogą nie zapobiec złym wynikom. Niektóre choroby przewlekłe, np. choroba miażdżycowa, mogą zwiększać ryzyko występowania podwyższonego poziomy trójglicerydów.

CH_packshot_1.

Zalecamy zażywanie produktu CholesterolOFF. Jest to unikalny preparat obniżający poziom złego cholesterolu we krwi. Przez całe życie jesteśmy narażeni na działanie złego cholesterolu, odkładającego się na ścianach naczyń krwionośnych i blokujących swobodny przepływ krwi. Ma to olbrzymi wpływ na ryzyko zawału serca, udaru mózgu oraz innych niechcianych chorób. CholesterolOFF zawiera naturalne fitosterole, które blokują przedostawanie się cholesterolu do krwi i powodują jego wydalanie z organizmu. Dzięki temu ściany naczyń krwionośnych zostają odblokowane i poprawia się działanie układu krążenia. Jeśli nie chcesz być ograniczany przez zły stan zdrowia CholesterolOFF to produkt dla ciebie.

Aby dowiedzieć się więcej kliknij na: link do strony producenta.

Profilaktyka i leczenie podwyższonych trójglicerydów w badaniu krwi

Jak powszechnie wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć. Zdrowy styl życia, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna skutecznie zapobiegają wykraczaniu wyników poziomu trójglicerydów poza normę. Warto kontrolować swoją wagę ciała, gdyż to właśnie przyrost tkanki tłuszczowej jest pierwszym i najłatwiejszym do rozpoznania objawem nadmiernego stężenie lipidów we krwi. Nie bez znaczenia pozostaje również nasz stosunek do wszelkiego rodzaju używek. Osoby, które nie palą i unikają nadmiernego spożywania alkoholu, są znacznie mniej narażone na odkładanie się trójglicerydów w organizmie. Działania te doskonale chronią przed rozwojem chorób. Są też pierwszymi krokami, kiedy nasze badania pokazują niepokojące wyniki. Jeśli jednak zmiana trybu życia nie przynosi pożądanych efektów, lekarz może wdrożyć specjalistyczną farmakoterapię. Jest ona skuteczna, ale wymaga od osoby leczonej systematyczności i dyscypliny. Pamiętajmy także, że przyjmowanie leków musi iść w parze ze zdrową dietą, unikaniem używek i ruchem. Inaczej farmakoterapia nie będzie skuteczna.

Norma trójglicerydów w badaniu krwi – co robić gdy są powyżej normy?
Zostaw swoją ocenę !

Discussion3 komentarze

  1. Warto spróbować kuracji ziłami celem obniżenia poziomu trójglicerydów. Aby upewnić się, że zioła działają, wystarczy co miesiąc badać sobie krew. Leki chemiczne to raczej ostateczne rozwiązanie ze względu na szkodliwe skutki uboczne. Ze środków naturalnych polecam wiesiołka, jego nasiona nie kosztują zbyt dużo.

  2. Niestety u mnie do wysokiego poziomu trójglicerydów doszły problemy z tarczycą i zaburzenia krążenia krwi w organizmie. Na szczęście chodzę do świetnej lekarki, łączącą medycynę i sposoby naturalne. Leki stosuję tylko gdy są potrzebne. Do tego dużo ruchu i dieta wysokoantyoksydacyjna. Stosuję też wyciągi z kory roślin, które piję codziennie.

  3. Moja walka z cholesterolem trwa od wielu lat. Zmieniłam nawyki żywieniowe, ograniczyłam palenie, zadbałam o relax. Dzięki temu wyniki cholesterolu nieco się poprawiły, choć dalej brakuje im do ideału. Mam przepisane tabletki od lekarze, ale boję się o skutki uboczne i ich wpływ na organizm. Wolałabym coś bardziej naturalnego, co wy na to?

Leave A Reply